Математика, 2 клас. Вирази з дужками. Порядок виконання дій у виразах, що містять дужки. Задачі на дві дії.
Математика
Тема. Вирази з дужками. Порядок виконання дій у виразах, що містять дужки. Задачі на дві дії.
Мета: ознайомити учнів з порядком виконання дій у виразах, які містять дужки; розви-
вати мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета, дбайливе ставлення одне до
одного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 39, завдання 216; 217)
Завдання 216
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 217
— Прочитайте розв’язання задачі двома способами.
2. Гра «Невідоме число»
3. Хвилинка каліграфії
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
2; 3; 6; 7; 10; 11; ?; ?; ?; ?.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з порядком виконання дій у виразах, які містять дужки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 39–40)
Завдання 219. Колективне опрацювання матеріалу
— Іноді дії у виразах можна виконувати не по порядку. Дія, що виконується першою, береться в дужки: ( ). Ці значки — не прості, а чарівні. Їх застосовують, щоб змінити порядок виконання дій у виразах.
Якщо у числовому виразі є дужки, то першою завжди виконують ту дію, що в дужках.
17 – (4 + 5) = 17 – 9 = 8
Вираз читають так: «Від 17 відняти суму чисел 4 і 5».
Завдання 220. Колективне опрацювання матеріалу
У сувої було 15 м тканини. Перший покупець придбав 5 м тканини, а другий — 3 м. Скільки метрів тканини залишилося в сувої?
— Щоб дізнатися, скільки метрів тканини залишилося в сувої, продавець діяв так: обчислив, скільки всього метрів тканини продано, а потім здобуте число відняв від 15.
15 – (5 + 3) = 7 (м)
Дужки означають, що спочатку треба знайти суму, а потім виконати дію віднімання.
Висновок. У виразах із дужками першою виконують дію над числами, записаними в дужках.
Завдання 221
Учні «ланцюжком» читають і записують вирази. Один учень розв’язує біля дошки, решта — у зошитах.
Від числа 12 відняти суму чисел 7 і 2.
До числа 8 додати різницю чисел 13 і 6.
Завдання 222
Під час повторення умови один учень креслить схему і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Перевіряють відповідь, розв’язавши задачу іншим способом.
Завдання 223. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз. Один учень записує умову і розв’язує задачу.
— Як зміниться розв’язання задачі, якщо в іншої білки на 2 горіхи менше?
Завдання 224*. Самостійна робота
Учні записують двоцифрові числа, що закінчуються цифрою 5, які можна
записати за допомогою цифр 5; 6; 7; 8. (55; 65; 75; 85)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Обчислення значень виразів
— Прочитайте вираз та обчисліть за зразком:
29 – (4 + 5) = 29 – 9 = 20
5 + (18 – 9) 21 – (40 – 20)
94 – (54 + 40) 15 + (19 – 16)
2. Гра «Обери та розв’яжи»
— Розв’яжіть приклади, в яких від’ємник дорівнює 7; доданок дорівнює 7.
7 + 5 12 – 4 17 – 8
6 + 9 11 – 7 13 – 7
7 + 3 15 – 9 18 – 9
8 + 7 14 – 5 16 – 7
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
У трьох братів по одній сестрі. Скільки всього дітей у сім’ї? (4)
Гуска має масу 3 кг. Якою буде її маса, якщо вона стане на одну ногу? (3 кг)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке правило про порядок дій запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 40, завдання 225; 226.